Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.

Next meeting:

Tuesday

25th October 2022

 

Hostas

by

Robert Barlow

Fuchsia Classes 1 - 15

Class 1, Beginners Class - Any Fuchsia

 

"No entries"

Class 2, One Hanging Basket - Fuchsias Only

Max 16" basket

1st Prize: Howard Kilbourn - Waveney Gem
2nd Prize: Colin Pattinson - Time After Time
3rd Prize: Geoffrey Smith - Sylvia Barker

Class 3, One Hanging Pot - Fuchsias Only

Max 8.5" pot

1st Prize: Malcolm Beerman - Caradela
2nd Prize: Suki Kwan - Eruption
3rd Prize: Geoffrey Smith - Putts Folley

Class 4, Full or Half Standard - Any Cultivar

Any size pot

1st Prize: Howard Kilbourn - Celia Smedley
2nd Prize: Lyndon Clements - Nikkis Findling
3rd Prize: Derek Shaw - Eva Boerg

Class 5, Mini or Quarter Standard - Any Cultivar

Any size pot

1st Prize: Howard Kilbourn - Orange Crush Qtr Standard
2nd Prize: Geoffrey Smith - Waltz Jubilteen
3rd Prize: Lyndon Clements - Lyndon Mini Standard

Class 6, Any Bush or Shrub - Any Cultivar

Max 5" pot

1st Prize: Howard Kilbourn - Toby
2nd Prize: Lyndon Clements - Tiny Tobes
3rd Prize: Christine Cole - Alison Patricia

Class 7, Any Bush or Shrub - Any Cultivar

5.5" pot and over

1st Prize: Malcolm Beerman - Lynne Patricia
2nd Prize: Howard Kilbourn - Breeders Delight
3rd Prize: Lyndon Clements - 

Class 8, Matching Pair - Any Cultivar

Any size pot

1st Prize: Howard Kilbourn - Toby - Matching Pair

Class 9, One Hardy Fuchsia - Any Cultivar

Any size pot

1st Prize: Geoffrey Smith - Tom Thumb
2nd Prize: Christine Cole - Magallenica Versicolor
3rd Prize: Suki Kwan - Hawkshead

Class 10, One Fuchsia - Ornamental or Variegated Cultivar

Any size pot

1st Prize: Howard Kilbourn - Tom West
2nd Prize: Derek Shaw - Tom West
3rd Prize: Lyndon Clements - Tom West

Class 11, One Tryphylla or Tryphylla Type

3.5" pot

1st Prize: Suki Kwan - Brian Kimberley
2nd Prize: Margaret Law - Herps Piermont

Class 12, One Tryphylla or Tryphylla Type

4" pot and over

1st Prize: Geoffrey Smith - Thalia
2nd Prize: Dorothy Dakin - Thalia
3rd Prize: Derek Shaw - Insulinde

Class 13, One Fuchsia - Any Species

Any size pot

1st Prize: Geoffrey Smith - f. Arboresense
2nd Prize: Suki Kwan - f. Procumbens
3rd Prize: Keith Cocking - f. Denticulata

Class 14, A Fuchsia Bonsai Exhibit

Bonsai style container

1st Prize: Suki Kwan - President George Bartlett
2nd Prize: Jayne Daykin - Whiteknight's Pearl

Class 15, One Pot Free Cutting

Any size pot

(Nottingham members only)

Cultivar "Elma"

1st Prize: Christine Cole - 
2nd Prize: Derek Shaw - 
3rd Prize: Howard Kilbourn - 

MISCELLANEOUS CLASSES 16 - 22

Class 16, One Begonia Plant - Any Type

Any size pot

1st Prize: Howard Kilbourn - 
2nd Prize: Lyndon Clements - John Smith
3rd Prize: Mrs Jo Young - 

Class 17, One Pelargonium - Any Type

Any size pot

1st Prize: Howard Kilbourn - Pelargonium
2nd Prize: Margaret Law - Mrs Pocock

Class 18, Any Other Flowering Pot Plant

Any size pot

1st Prize: Patricia Dyson - 
2nd Prize: Christine Cole - Rhodohypons Mars
3rd Prize: Howard Kilbourn - Streptocarpus Chorus Line

Class 19, Any Other Non-Flowering Pot Plant

Any size pot

1st Prize: Margaret Law - Combat
2nd Prize: Patricia Dyson - 
3rd Prize: Lyndon Clements - Black Fang

Class 20, One Patio Container

Must include at least One Fuchsia

1st Prize: Lyndon Clements - 
2nd Prize: Christine Cole - 
3rd Prize: Margaret Law - 

Class 21, Hanging Pot / Hanging Basket

Mixed Flowers

1st Prize: Colin Pattinson - 
2nd Prize: Derek Shaw - 
3rd Prize: Margaret Law - 

Class 22, Any Fuchsia Grown in Garden Border

1st Prize: Keith Cocking - f. Magellenica Gracilis
2nd Prize: Derek Shaw - Hawkshead
3rd Prize: Colin Pattinson - Frank Saunders