Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.

Next meeting:

Tuesday

25th October 2022

 

Hostas

by

Robert Barlow

Nottingham & Notts Fuchsia Society

Annual Show 2022 - Class Winners & Entries

Open Classes 1 - 29

Class 1 - Beginners Class 1 Fuchsia pot, any cultivar

MAX COBI
LAWRENCE COLE

Class 2 - Novice Class1 Fuchsia pot, any cultivar

SILVER SURFER
LAWRENCE COLE

Class 3 - Ladies Class1 Fuchsia pot, any cultivar

GINNY 'B' UNKNOWN BELLA NORA
CHRISTINE COLE RENEE WILSON PATRICIA DYSON

Class 5 - 1 Hanging Basket of Fuchsias only

AUTUMNALE
CHRISTINE COLE

Class 6 - 1 Half basket of Fuchsias only

MARINKA
JAYNE DAYKIN

Class 8 - 5 pots distinctly different cultivars, Single and/or Double

VERA GARCIA
UNKNOWN
LOVE'S REWARD
JOHN EGAN
ROSE FANTASIA
HOWARD KILBOURN

Class 9 - 3 pots different cultivars, single and/or double

VERA GARCIA
LONDON 2000
LYNDON
HOWARD KILBOURN
LADY THUMB
SON OF THUMB
TOM THUMB
CAROL YEOMANS

Class 10 - 1 Triphylla Fuchsia

THALIA CORALLE INSULINDE
GEOFF SMITH GEOFF SMITH JUNE LEMON-SMITH

Class 11 - 1 Mini standard Fuchsia, any cultivar

MARLES DE KAISER TOM THUMB UNKNOWN
LYNDON CLEMENTS HOWARD KILBOURN HOWARD KILBOURN

Class 12 - 3 Pots distinctly different cultivars, Single and/or Double

TIA CLEMENTS
COLIN DORRINGTON
JULIE MARIE SHAW
LYNDON CLEMENTS

Class 13 - 2 Pots same cultivar, to be judged as a matching pair

NELL 'B' TOBY 'S' KATRINA THOMPSON
MALCOLM BEERMAN HOWARD KILBOURN CAROL YEOMANS

Class 14 - 1 Pot hardy cultivar, should have natural appearance

GENII CHARMING HAWKSHEAD
CHRISTINE COLE JAYNE DAYKIN JAYNE DAYKIN

Class 15 - 1 Quarter standard Fuchsia, any cultivar

JOHN EGAN CHECKERBOARD LA CAMPANELLA
HOWARD KILBOURN JAYNE DAYKIN JAYNE DAYKIN

Class 18 - 6 flowers in six distinct cultivars, single

JAYNE DAYKIN PATRICIA DYSON JAYNE DAYKIN

Class 19 - 6 Flowers in six distinct cultivars, Double

RENEE WILSON

Class 20 - 1 Fuchsia plant, any cultivar raised before 1914 should have natural appearance

CORALINA PINCH UK (1844)       THALIA (1905)
LYNDON CLEMENTS JUNE LEMON-SMITH

Class 21 - A Fuchsia Bonsai Exhibit

OOSJIE UNKNOWN UNKNOWN
MALCOLM BEERMAN JAYNE DAYKIN JAYNE DAYKIN

Class 21a - 1 Fuchsia, any cultivar

BELLA NORA TOM THUMB
PATRICIA DYSON LYNDON CLEMENTS

Class 22 - 1 Pelargonium (Zonal, Regal, Angel, Stellar)

MRS POLLOCK
DEREK SHAW

Class 23 - 1 Double Tuberous Begonia

PETER HARVEY SEEDLING FS 20
LYNDON CLEMENTS LYNDON CLEMENTS

Class 24 - Any other flowering pot plant

ANTHURRIUM
(FLAMINGO PLANT)
PHALANOSIS NIAMNIAMENSIS (PARROT PLANT)
CHRISTINE COLE PETER HARVEY LYNDON CLEMENTS

Class 25 - Coleus, 1 plant

KENTISH FIRE UNKNOWN BURGUNDY WEDDING TRAIN
PETER HARVEY ROB SCOTT PETER HARVEY

Class 26 - Begonia Rex 1 plant

CURLY FIRE FLUSH HOLIDAY MIDNIGHT MAGIC
LYNDON CLEMENTS PETER HARVEY PETER HARVEY

Class 27 - Any other non-flowering pot plant

PLECTRANTHUS 'EASY GOLD' BEGONIA GRYPHON AEONIUM
LYNDON CLEMENTS CHRISTINE COLE ROB SCOTT
DRAGON TREE
PATRICIA DYSON

Class 28 - 1 Plant (except Fuchsia) not eligible to be entered in any other class or variety

HOSTA PEACE LILY ECHEVARIA AGAVOIDS
PATRICIA DYSON CHRISTINE COLE LYNDON CLEMENTS

Class 29 - 1 Patio Container must contain at least one fuchsia

PETER HARVEY JAYNE DAYKIN RENEE WILSON

Members Classes 30 - 52

 

Class 30 - 1 exhibit of 3 Fuchsias, 1 single, 1double, 1 triphylla

BELLA NORA

HEIDI ANN

GARTENMEISTER BONSTEDT

TOM THUMB

WINSTON CHURCHILL

GARTENMEISTER BONSTEDT

PATRICIA DYSON PATRICIA DYSON

Class 31 - 3 pots any cultivar

YETI
NOTTINGHAM JUBILEE
YETI
MALCOLM BEERMAN
ERNIE
DR ROBERTS
WALZ JUBILTEEN
HOWARD KILBOURN

Class 32 - 1 pot any cultivar, trained as a bush

HAYLEY JACKSON HAYLEY JACKSON HAYLEY JACKSON
ROB SCOTT ROB SCOTT ROB SCOTT

Class 33 - 1 Pot, any cultivar, single

YETI ROSE FANTASIA
MALCOLM BEERMAN LYNDON CLEMENTS

Class 34 - 1 pot any cultivar

GINNY 'B' NELL 'B' WALZ JUBILTEEN
MALCOLM BEERMAN MALCOLM BEERMAN ROB SCOTT

Class 35 - 1 Pot, Triphylla type - Max 165mm (6.5") pot

BILLY GREEN
HOWARD KILBOURN

Class 36 - 1 pot Triphylla (as per B.F.S. list) max 90mm (3.5") pot

JOHN MAYNARD SCALES
NIGEL HUGHES

Class 37 - 1 pot, any cultivar

NELL 'B' BERNISSER HARDY BEACON
MALCOLM BEERMAN JAYNE DAYKIN MICK LEIGHTON

Class 38 - 1 pot of unnamed free cutting

WAVENEY GEM
CAROL YEOMANS CHRISTINE COLE MICK LEIGHTON

Class 39 - 1pot any cultivar max 90mm (3.5") pot

BELLA NORA HARRY GRAY
PATRICIA DYSON PATRICIA DYSON

Class 40 - 1 pot ornamental or variegated-leaved cultivar Excluding Tom West cultivar

JANICE PERRY JANICE PERRY ANNA SILVER
LYNDON CLEMENTS CHRISTINE COLE JAYNE DAYKIN

Class 41 - 1 Pot Tom West Cultivar

TOM WEST
DEREK SHAW LYNDON CLEMENTS

Class 42 - 1 pot any species (as per B.F.S. List) should have natural appearance

F. MAGELLANICA 'AUREA' F. FULGENS VAR RUBENS F. PROCUMBENS VARIEGATA
JAYNE DAYKIN GEOFF SMITH JAYNE DAYKIN

Class 43 - 1 Pot any Encliandra (Breviflora) section

SEEDLING NH 53 CHERRY POP LITTLE JESSICA
NIGEL HUGHES LYNDON CLEMENTS NIGEL HUGHES

Class 44 - 1 Pot any cultivar, double

ANNABEL KIT OXTOBY
CAROL YEOMANS RENEE WILSON

Class 45 - 1 Pot, any cultivar, raised by George Roe

MICKY GOULT
LAWRENCE COLE

Class 46 - 1 Pot to be viewed from the front

DYING EMBERS JANIE FRANKFURT 2006
RENEE WILSON JAYNE DAYKIN JAYNE DAYKIN

Class 47 - 1 Hanging Pot, pot not to exceed 152mm (6") diameter

TRUMPETER
NIGEL HUGHES

Class 48 - 1 Hanging Pot, pot not to exceed 203mm (8.5") diameter

DAISY BELL MARINKA DAISY BELL
DEREK SHAW JAYNE DAYKIN GEOFF SMITH

Class 49 - 1 Commercial wall pot of fuchsias - Max 216mm (8.5")

DAISY BELL HARRY GRAY SALMON CASCADE
GEOFF SMITH CHRISTINE COLE COLIN PATTINSON

Class 50 - 1 Pot of Fuchsia/s of the more unusual cultivar

WAPENVELDS BLOEI
JUNE LEMON-SMITH

Class 51 - 1 Pot Triphylla type NOT listed in the BFS approved list of triphyllas

SCARLET JESTER STRIKE THE VOLE
JUNE LEMON-SMITH LYNDON CLEMENTS

Class 52 - 1 Pot Celia Smedley cultivar (free cutting) **Special Class to celebrate our 50th show. The culivar was bred by a founder member of the society

CELIA SMEDLEY
CAROL YEOMANS CHRISTINE COLE LAWRENCE COLE

General Show pictures

Trophies Classes Winner
June Lemon Trophy Winner Class 3 CHRISTINE COLE
Hill Top Trophy Winner Class 4 NO ENTRIES
Nottingham & Notts Challenge Trophy Winner Class 8 HOWARD KILBOURN
Christine Fenson Trophy Winner Class 9 HOWARD KILBOURN
Hanslope Trophy Winner Class 11 LYNDON CLEMENTS
Cliff Gadsby Memorial Trophy Winner Class 12 LYNDON CLEMENTS
Arena Promotions Mark Wrixton Cup Winner Class 13 MALCOLM BEERMAN
Hanslope Bowl Winner Class 14 CHRISTINE COLE
Thomas Price Vase Winner Class 16 NO ENTRIES
Bob Pacey Memorial Trophy Winner Class 17 NO ENTRIES
Rosette 1 Winner Class 18 JAYNE DAYKIN
Rosette 2 Winner Class 19 RENEE WILSON
Rosette 3 Winner Class 22 DEREK SHAW
Rosette 4  Winner Class 25 PETER HARVEY
Christine Ann Cocking Bowl Winner Class 30 PATRICIA DYSON
G H Roe Rose Bowl Winner Class 31 MALCOLM BEERMAN
Nottingham & Notts Shield Winner Class 32 ROB SCOTT
Rowley Trophy Winner Class 33 MALCOLM BEERMAN
The Frank Otter Trophy Winner Class 34 MALCOLM BEERMAN
Arena Promotions Scroll (Triphylla) Winner Class 35 HOWARD KILBOURN
Joe Bragg Memorial Trophy Winner Class 38 CAROL YEOMANS
Arena Promotions Scroll  Winner Class 39 PATRICIA DYSON
The Smith Trophy Winner Class 42 JAYNE DAYKIN
Katie Sisson Bowl Winner Class 43 NIGEL HUGHES
Dobson Williams Trophy Winner Class 44 CAROL YEOMANS
George Roe Memorial Trophy Winner Class 45 LAWRENCE COLE
Ben Calton Trophy Winner Class 49 GEOFF SMITH
Harvey Sisson Bowl Winner Class 50 JUNE LEMON-SMITH
Fuchsia Glass Vase (donated by Lawrence & Christine Cole) Winner Class 52 CAROL YEOMANS
     
Nottingham and Notts Silver Salver & Rosette Best Fuchsia Exhibit or Plant in Show MALCOLM BEERMAN
B.F.S. Crested Spoon Runner-up to Best Fuchsia Exhibit or Plant in show MALCOLM BEERMAN
BFS Bronze Medal Best Fuchsia in Members Classes MALCOLM BEERMAN
B.F.S. Crested Spoon R/U to Best in Members Classes MALCOLM BEERMAN
Khada Shield & B.F.S. Rosette Best Fuchsia in Open Classes HOWARD KILBOURN
PRESIDENTS TROPHY Exhibit chosen at the discretion of the President PATRICIA DYSON
Garden News Shield (Hemlockstone) Most Points in Open Classes LYNDON CLEMENTS
Garden News Shield (The Crown) Most Points in Members Classes LYNDON CLEMENTS
Jackson Trophy Most Points in Beginners Class LAWRENCE COLE
Garden News Shield (C A Jackson) Most Points in Novices LAWRENCE COLE
Cliff Gadsby Rose Bowl Best British Cultivar in Show HOWARD KILBOURN
Margaret Lillian Memorial Rose Bowl Best Margaret Roe in Show NO ENTRIES
The Geoffrey Smith Triphylla Trophy  Best Triphylla in Classes 10, 35 & 36 GEOFF SMITH
Mansfield Brewery Trophy Best Exhibit in Classes 5 & 6 CHRISTINE COLE
Garden News Shield Best Exhibit in Classes 7 & 15 HOWARD KILBOURN
Greenwood Cup Best Exhibit in Classes 24 & 27 CHRISTINE COLE
Home Brewery Cup  Best Exhibit in Classes 47 & 48 DEREK SHAW
National Begonia Society Rosette Best Begonia in Classes 23 & 26 LYNDON CLEMENTS
RHS Banksian Medal BANKSIAN MEDAL JAYNE DAYKIN